سفر با قطار طرفداران خود را دارد. بسیاری از افراد حوصله راه و سختی‌های سفر با قطار را ندارند و در مقابل عده‌ای این مصایب را شیرین می‌بینند. همه ما سوار قطارهای درون شهری/مترو شده‌ایم و ممکن است در ایران نیز، برای انتقال بین شهرها از خطوط ریلی برای جا به جایی استفاده کرده باشیم. سفر با قطار بین دو کشور و یا حتی چند کشور نیز امری مرسوم و پرطرفدار محسوب می‌شود (به عنوان مثال خطوط ریلی بین کشورهای اروپایی). امکانات قطارهای مسافربری  با توجه به مسافت و هزینه‌ای که مسافران متقبل می‌شوند متفاوت است، اما در این نوشته به امکانات قطارهای مختلف دنیا کاری نداریم و به خطوط ریلی زیبای آن‌ها در گوشه کنار جهان خواهیم پرداخت.
1-اولین دروازه به غرب؛ قطار کوه‌های راکی-کانادا-Rocky Mountaineer’s First Passage to the West–Canada
این قطار از جنوب بریتیش کلمبیا و با رد کردن شهرهای ونکوور، مناظری نفس گیر پدید می‌آورد و اگر نگوییم یکی از زیباترین خطوط ریلی جهان، می‌توان به عنوان یکی از زیباترین خطوط ریلی کشور پهناور کانادا، آن را قرار داد. در گذر از این مسیر شما شاهد دریاچه، کوهستان، دشت و جنگل در کنار یکدیگر خواهید بود.
The-Rocky-Mountaineer11-1600x741-min
2-قطار سریع‌السیر گلسیر-سوییس-Glacier Express–Switzerland
این قطار دو استراحتگاه کوهستانی زرمات و سنت موریتز را مرتبط می‍کند که دو ایستگاه مهم در قلب آلپ، کشور سوییس هستند. این مسیر به خوبی زیبایی‌های کوه‌های آلپ را به نمایش می‌گذارد. در این مسیر 91 تونل و 291 پل وجود دارد. بلندترین ارتفاع این مسیر در 6706 پایی به ثبت رسیده است.
resized_650x365_origimage_694666-min
3-ترنز آلپاین-نیوزلند-TranzAlpine–New Zealand
این قطار از کرایست چرچ تا معدن تاریخی طلای گری موث را طی می‌کند و در بین راه انواع منظره و وقایع طبیعت را به پیش چشم شما می‌کشاند. از رودخانه، دشت و جنگل، تا پارک حفاظت شده “آرتور پس” و کوه‌های برف نشسته آن، از زیبایی‌های این خط ریلی بلند می‌باشند.
TranzAlpine-1-min
4-خط هایلند غربی-اسکاتلند-West Highland Line-Scotland
خط ریلی هایلند غربی از بسیاری از مناظر زیبا و دیدنی اسکاتلند می‌گذرد و پوشش فوق‌العاده طبیعی این کشور را با این خط ریلی مشاهده خواهید کرد. این مسیر از گلاسکو که بزرگترین شهر اسکاتلند است شروع می‌شود و با طی کردن مناظر شهری، شاهد نمایان شدن مناظر نفس گیر این مسیر خواهید شد. مقصد در بندر پر رفت و آمد مالِیگ است.
Glenfinnan-Viaduct-min
5-خط ریلی غان-استرالیا – The Ghan-Australia
حط ریلی و قطار غان، یک مسیر زیبا در استرالیا را طی می‌کند که طی آن امکان مشاهده مناظر طبیعی نفس گیری پدید می‌آورد. مسیر این قطار از شمال استرالیا شروع شده و با طی 2000 مایل به سمت جنوب، با گذر از جنگل‌های استوایی و خطوط کوهستانی، به اتمام می‌رسد.
the_ghan_pt_2_theghan2007045-NEW-min
6-قطار ترنز-صربستانی-روسیه – Trans-Siberian Railway-Russia
این قطار با طی مسیر سرسام‌آور 5772 مایل مسیر خود را از مسکو آغاز کرده و با عبور از کوه‌های اورال و جنگل‌های متراکم صربستان، با عبور از عرض روسیه، پایتخت را به ولادی‌وستوک می‌رساند. در مسیر این قطار پل با ارتفاع 3227 پایی بر روی رودخانه اُب وجود دارد. دریاچه آبی رنگ بایکال، بزرگترین دریاچه آب تازه جهان از نظر حجم آب، یکی دیگر از جاذبه‌های نفس گیر این مسیر ریلی 8 روزه است.
trans-siberian-min
7-خط ریلی فِلَم-نروژ – The Flam Railway-Norway
این خط آهن با اینکه مسیری یک ساعته دارد، اما دارای صحنه‌های نفس گیر و طبیعی زیبا و فوق‌العاده‌ایی است. در واقع یکی از مسیرهای دارای سراشیبی در خطوط قطاری است. ارتفاع این قطار از شروع مسیر 2831 پا افزایش می‌یابد و نقطه شروع دهکده فلم است. مسیر قطار از آبشار، رود و مناظر سرسبز و زیبا می‌گذرد. این مسیر حتی در فصل سرد زیباتر خواهد شد؛ هنگامی که رویه‌ای سفید از برف در کنار دیگر رنگ‌ها خودنمایی می‌کند.
railway-flaam-a-morten-rakke-08
8-مسیر ریلی رُوو سافاری نامبیا-آفریقای جنوبی – Rovos Namibia Safari-South Africa
مسیر ریلی رُوو حدود 2000 مایل را در یک قطار لوکس طی می‌کند و مناظر دیدنی و زیبایی از دشت‌های وسیع  جنوب قاره را به شماره عرضه می‌کند. مسیر رُوو از پِرِتوریا شروع می‌شود و به ژرمن هانسا در خط ساحل نامیبیا ختم می‌شود. در طول مسیر علاوه بر سافاری نامیبیا از بزرگترین معدن حفر شده توسط دست انسان و صحرای کالاهاری نیز می‌گذرد.
th_208032f4fdd2f924cb8817f9b763c021_train-green-min
9-بلموند هیرام بینگهام-پرو – Belmond Hiram Bingham-Peru
این خط ریلی از بسیاری از مناظر دلربای پرو می‌گذرد و مقصد آن به ماچو پیچو، بهشت گمشده زمین ختم می‌شود. شروع مسافرت از پایتخت باستانی کوسکو شروع می‌شود و با عبور از سرزمین مقدس اینکاها و رودخانه اوروبامبا به کوه‌های آند و و شهر کوچک ماچوپیچو می‌رسد.
large-min
10-قطار سریع‌السیر عقاب طلایی دانوب-اروپای مرکزی و ترانسیلوانیا – Golden Eagle Danube Express-Central Danube and Transylvania
مسیر حرکتی این قطار 14 روز به طول می‌انجامد و از 8 کشور با مناظر گوناگون و دیدنی‌های طبیعی نفس گیر عبور می‌کند. مسیر قطار از شهر استانبول ترکیه شروع می‌شود و با عبور از کوه‌های کارپاتیا وارد ترانسیلوانیا در رومانی می‌شود و از کنار قلعه برن معروف به کاخ دراکولا عبور می‌کند. مجارستان، اسلوواکی، اتریش و لهستان، دیگر کشورهای در مسیر قبل از رسیدن به پراگ در چک، هستند.
danube2-min
11-مسیر ریلی باریک دورانگو و سیلورتون-کولورادو، آمریکا – Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad-Colorado,USA
این مسیرریلی از سال 1882 مشغول به کار است و دلیل ابتدایی ساخت آن انتقال طلا و نقره از کوه‌های سن خوان کولورادو بود. امروزه مسافران با امکان تجربه گذر از همان مسیر، مسیری نفس گیر و بی نهایت زیبا را می‌توانند پشت سر بگذارند. سوخت این قطار ذغال سنگ است و لوکوموتیو ماشین بخاری، واگن‌ها را به دنبال خود می‌کشد. مسیر 45.4 مایل درازا دارد و در طول آن از کنار رود آنیماس، دره زیبای جنگل سن خوان و دیگر مناظر طبیعی حیات وحش ناحیه می‌گذرد.
20120828-Durango-Silverton-Railroad-min