دلیل صورتی بودن رنگ بعضی از دریاچه ها را عواملی متفاوت رقم می زند. گاهی وجود باکتری موجود در جلبک ها-خزه ها، بعضی اوقات وجود نمک و بعضاً ترکیب نور آفتاب با دیگر مواد معدنی درون دریاچه می تواند مسبب این امر شود. تعداد دریاچه های صورتی در جهان کم نیست ولی ما در زیر تنها 10 دریاچه یا تالاب دیدنی را معرفی می کنیم. البته از شماره 10 به سمت 1 می رویم. این رتبه بندی که خدمت شما عرض می گردد، بر طبق گزارش مجله تراول ایرینگ (TRAVELeering) بوده، و دلایلی مانند زیبایی و یا رای مردم و …برای این رتبه بندی دخلی نیست.

10-Champagne Pool,New Zealand: این دریاچه از طریق حرارت مستقیم از عمق زمین گرم می شود. عمق 62 متری دارد و درجه حرارت این دریاچه در عمق، به 260 درجه و در قسمت بالای آب به 73 درجه می رسد. در بعضی از قسمت های آن، در بعضی از اوقات سال، آب دریاچه به رنگ صورتی می زند. دلیل تغییرات رنگ دریاچه به دلیل نوع و مقدار باکتری های موجود در آب در حال تغییر است؛ پس این دریاچه همیشه صورتی نیست. حباب هایی که بر روی سطح آب تشکیل می شود سبب شباهت دریاچه به نوشیدنی شامپاین می شود و دلیل نامگذاری این دریاچه در واقع همین امر است. اکثر این حباب ها گاز CO2 هستند، اما رد پای گازهای دیگر نیز مشاهده می شوند.

Champagne Pool,New Zealand

Champagne Pool,New Zealand

9-Laguna Colorada,Bolivia: به این دریاچه نمکی، دریاچه قرمز می گویند. در بولیوی قرار دارد ولی با شیلی هم مرز است. قرمزی آب، به دلیل وجود رسوبات دریاچه و جلبک های درون آب در ترکیب با سدیم تترا بوریت تشکیل شده است. با اینکه سرخ رنگ است، هم در مجله تراول ایرینگ و هم در مجله  وُگ در فهرست زیباترین دریاچه های صورتی رنگ قرار دارد.
گونه های گیاهی و جانوری زیبا و مخصوص به خود را دارد و یکی از زیباترین صحنه هایی که در این مکان شکل می گیرد، حضور فلامنگوهای دریاچه هستند که به نوعی خود را با رنگ دریاچه استتار کرده اند. خضور و پرواز فلامنگوهای لاگونا کلورادا صحنه ای فوق العاده خلق می کند.

Laguna Colorada,Bolivia

Laguna Colorada,Bolivia

8-Quairading Pink Lake,Australia: در جاده ای صاف مشغول رانندگی هستید که ناگهان منظره ای عجیب پیش رویتان قرار می گیرد؛ در دو طرف جاده برکه ای کوچک وجود دارد که بسیار عجیب است.در 11 کیلومتری شهری به همین نام، یعنی کوای ریدینگ است و جاده بروس راک از وسط دریاچه می گذرد. در برخی از اوقات سال، یک طرف رنگ صورتی و طرف دیگر رنگ های دیگر شکل می گیرد. سمت کوچک تر دارنده رنگ صورتیست و سمت بزرگتر، مجموعه ای از رنگ ها؛ از طیفی دیگری از صورتی گرفته تا سبز و زرد و آبی! در تابستان آب برکه بر اثر تبخیر پایین می رود و شما می توانید نمک های به جا مانده از آب را در کناره برکه و یا بر روی درختان و حصارهای موجود در آب و… تماشا کنید. با شروع بارندگی ها و بازگشت آب سطح دریاچه، رنگ صورتی در اثر ترکیب با نمک ها به وجود می آیند. البته وجود باکتری های جلبک ها نیز در رنگ بندی این تالاب در دو سمتش بی تاثیر نیست.

 

Quairading Pink Lake,Australia

Quairading Pink Lake,Australia

7-Masazir Lake,Azerbaijan: ماسازیرگل یا ماسازیر دریاچه ای نمکی در منطقه قره باغ و در نزدیکی باکو است. با احداث یک کارخانه استخراج نمک سالانه بیش از 1.700 میلیون تن از این دریاچه 10 کیلومتر مربعی نمک استخراج می شود، در دو نشان تجاری مختلف آذربایجانی. نمک استخراج شده هم به صورت مایع و هم به شکل جامد در غالب خاک و سنگ استخراج می شود. در یون های آب دریاچه کلراید و سولفات بالایی وجود دارد و مسبب وجود بوی بسیار تند گوگرد در کل منطقه است. وجود رنگ صورتی ماسازیر به دلیل نمک آب است.

Masazir Lake,Azerbaijan

Masazir Lake,Azerbaijan

6-Dusty Rose Lake,Canada: رسیدن به دریاچه به قدری مشکل است که راحترین راه دیدن آن از طریق پنجره هواپیما و در مسیر دو شهر ونکوور و تراس است. رنگ درباچه ربطی به جلبک درون آب یا نمک ندارد. یکی از دلالیل رنگ دائمی صورتی دریاچه می تواند به خاطر وجود مواد معدنی در محیط اطرافش که ناشی از آب شدن یخچال های طبیعی است، باشد. در بریتیش کلمبیا قرار دارد. معنی اسمش دریاچه غبار رز است و دلیل نامگذاری آن همانطوری که گفتیم به دلیل ورود غبارات صورتی-بنفش سنگ هایی است، که با یخ های آب شده از یخچال های اطراف وارد آب دریاچه شده اند. نکته دیگر دریاچه وجود عکس های کم از دریاچه است. اکثر عکس های موجود از نمای بالا گرفته شده است.

Dusty Rose Lake,Canada

Dusty Rose Lake,Canada

5-Salina de Torrevieja: منطقه تفریحی توررویا شامل دو دریاچه است، یکی سبز و آبی و دیگری صورتی. دریاچه صورتی که مورد بحث ما است بر اثر رنگدانه های قرمزی که درون موجودات میکروسکوپی کوچک درون آب وجود دارد به رنگ صورتی در آمده است. توررویا در گذشته تحت استخراج نمک قرار داشت. علاوه بر این، ماهیگیری یکی از گزینه های همیشگی این دریاچه با توجه به نزدیکی آن به دریای مدیترانه است. میگو های معروفی در این آب ها زندگی میکنند که آنها نیز صورتی هستند، به این دلیل که غذای میگوها همان ذرات و موجودات میکروسکوپی صورتی قرمز درون آب است. میگو ها توسط فلامنگوها شکار می شوند که آن ها نیز در کمال تعجب صورتی هستند، و شاید باور نکنید ولی به دلیل همین میگوها است که فلامنگوها صورتی رنگ هستند، حیواناتی که در بدو تولد پرهای خاکستری دارند ولی با رژیم غذایی که انتخاب می کنند تغییر رنگ می دهند. محلی ها و توریست های منطقه گاهاً خود را با گل و لجنی که کناره های دریاچه وجود دارد خود را گِل آلود می کنند. باور بر این است که این گِل، خواص درمانی بسیار دارد. با اینکه غلظت نمک دریاچه بالا نیست ولی یکی از بهترین دریاچه های نمک دنیاست. یک اقلیم جغرافیایی کوچک که تقریباً تمام سال آب و هوایی مطبوع دارد و توریست های بسیار در آب.

Salina de Torrevieja,Spain

Salina de Torrevieja,Spain

4-Pink Lake,Western Australia: اسم دریاچه بیانگر همه چیز است، پینک لیک دریاچه نمکی در منطقه گلد فیلدز در استرالیای غربی قرار دارد. با شهر اسپِرِنس 7 کیلومتر فاصله دارد و از شهر پرث 720 کیلومتر؛ معادل 8 ساعت رانندگی و یا 2 ساعت پرواز. نام دیگر درریاچه اِسپِنسر است. در بعضی اوقات سال به دلیل غلظت جلبک های درون آب، هاله ای صورتی رنگ بر روی آب بوجود می آید. به طور کلی وقتی غلظت نمک دریاچه از آب دریا بیشتر می شود، دمای آب بالا می رود و روند آزاد سازی برای رشد رنگدانه های قرمزی که از جلبک ها آزاد می شوند راحت تر می شود. این رنگ دانه ها بتا کاروتن است که به پوسته دانه های نمک می رود و رنگ آن ها را به صورتی در می آورد. از نظر سازمان بین المللی زندگی پرندگان، منطقه ای مهم محسوب می شود. پینک لیک اگر صورتی نباشد، دریاچه بغلی اش یعنی واردن ممکن است تغییر رنگ بدهد.

Pink Lake,Western Australia

Pink Lake,Western Australia

3-Hutt Lagoon,Australia: هات لاگون در نزدیکی بندر گرگوری و در دهانه رودخانه هات واقع شده است. ساحلی مرجانی در منطقه استرالیای غربی. بندر گرگوری امروزه دهکده ای است تفریحی که ماهیگیری، غواصی، موج سواری، موج سواری هوایی و دیگر ورزش های آبی و هوایی…همچنین اقامتگاه های تفریحی مختلفی نیز وجود دارد. درون آب نوعی میگو بسیار ریز مختص آب های شور وجود دارد، که هم غذای شاه میگوها و ماهی های آب هستند و. همچنین به چرخه آبی هات لاگون کمک بزرگی می کنند. رنگ دریاچه به دلیل وجود باکتری درون آب است، این باکتری ها به درون دانه های نمک رسوخ کرده و باعث تشدید رنگ صورتی می شوند. دانالیلا سالینا که منبعی غنی از بی-کاروتن که خود منبعی غنی از ویتامین آ است نام باکتری آی است. بسته به نور آفتاب و ابرهای بالاسر، رنگ آب بین قرمز و صورتی متغیر است. رنگ بندی آب هات لاگون بین نارنجی، قرمز، صورتی و آبی می رقصد و یکی از زیباترین دریاچه های صورتی را تشکیل می دهد.

Hutt Lagoon,Australia

Hutt Lagoon,Australia

2-Lake Retba,Senegal: دریاچه ای که میان شن های سفید و اقیانوس اطلس گرفتار شده است، زمانی محل پایان مسابقه ماشین سواری داکار نیز بوده است. البته محل برگزاری این مسابقات چند سالیست که به آفریقای جنوبی منتقل شده است. دلیل صورتی بودنش مانند اکثر دریاچه های صورتی وجود باکتری دانالیلا سالینا است که به پوسته نمک نفوذ کرده و با تابش آفتاب انفعالات صورتی رنگش تشدید می شود؛ از نمای بالا به میلک شیک توت فرنگی تشبیه می شود. با مقدار نمک به میزان 40% بیشتر به یک دریا شباهت دارد و حتی میزان غلظت آن را با دریای مرده واقع در شرق اسراییل مقایسه می کنند؛ این یعنی می توانید روی آن بدون فرو رفتن شناور بمانید و البته بیش از حد در این آب ماندن به پوست آسیب خواهد زد. محلی ها در گذشته در آن ماهیگیری نیز می کردند اما امروزه برای استخراج نمک به دل آب می زنند. برای رفتن به آب از روغنی کره مانند برای آغشتن به پوستشان استفاده می کنند.

Lake Retba,Senegal

Lake Retba,Senegal

1-Lake Hillier,Australia: بالاخره به شماره یک این لیست می رسیم. دریاچه ای مرموز و دور افتاده که اسامی زیادی طی سال ها به آن داده اند. آدامس بادکنکی بزرگ استرالیایی نمایی فوق العاده از درون هواپیما دارد. در جزیره میدل آیلند، از مجمع الجزایر رچرچی قرار دارد. جزیره ای که قابلیت سکونت ندارد و به شدت مورد حفاظت است. در تورهایی مانند هلکوپترگردی، سقوط آزاد یا پاراگلایدر بهترین نما از این دریاچه را می توانید داشته باشید. تفاوت رنگ صورتی دریاچه در کنار آبی اقیانوس آرام خیره کننده، و طبیعت سبز اطراف دریاچه زیبا است. کسی در مورد دلیل رنگ صورتی آب چیزی دقیق نمی داند اما دانشمندان حدس می زنند به دلیل مواد آلی و معدنی غنی ای که در بافت گیاهی و زیستی منطقه وجود دارد، باکتری هایی (دانالیلا سالینا) به درون پوسته های نمک درون آب می روند و همراه با کنش های طبیعی، نور آفتاب و باکتری جلبک های دیگر (مثلاً هالوباکتریا)، رنگی همیشگی و یکدست به آب دریاچه می دهند. اگر موفق به حضور در کنار دریاچه شدید (بوسیله هلکوپتر و یا کشتی و قایق) حتماً به درون آب بروید، به دلیل غلظتنمک، مانند چوب پنبه ای بر روی آب شناور خواهید ماند.

Lake Hillier,Australia

Lake Hillier,Australia